Bývalá viceprezidentka Čínskej ľudovej banky (PBoC) hovorí o bitcoine (BTC) a označuje ho ako doposiaľ  najúspešnejšia komerčnú aplikácia pre  technológiu blockchain – tvrdí však, že má aj zásadné nedostatky.

Per Sina, Wu Xiaoling, ktorá v rokoch 2000 až 2008 pôsobila ako viceprezidentka PBoC a teraz je dekanom PBC School of Finance na Tsing-chej univerzite, napísala predslov novo vydanej knihy Komunistickej strany Číny o digitálnych menách a blockchain. Tvrdí, že žiadny iný projekt blockchain nedosiahol nič ako komerčný úspech siete bitcoinov.

Zdôraznila však aj to, že skutočnosť, že BTC je obmedzené vo „svete súkromnej meny“ – keďže sa realisticky nemôže uplatniť vo verejnom sektore. Wu dodala, že je nepravdepodobné, že by bol BTC prijatý na použitie namiesto fiat peniazmi suverénnými štátmi. Opisuje, že cenová volatilita je jeho Achillovou pätou.

Wu uzavrela svoje hodnotenie BTC vyhlásením, že regulačné orgány väčšiny krajín odmietajú uznať bitcoin ako menu, namiesto toho ho považujú za de facto digitálne aktívum.

Bývalá výkonná riaditeľka PBoC tiež hovorila o otázke digitálnych mien – aktuálnej téme v Číne, kde jej bývalý zamestnávateľ teraz testuje svoj vlastný digitálny jüanový token.

Wu vraví, že digitálne meny musia byť zakorenené v existujúcom rámci pre investície a financovanie, ak chcú mať úspech, a musia sa riadiť existujúcimi predpismi – a nie „podvracať“ systém. Digitálne meny budú v budúcnosti pre väčšinu čínskych občanov neoddeliteľnou súčasťou každodenného života, čo znamená, že poprední tvorcovia politík a ekonómovia musia zmeniť svoj pohľad na využitie a akceptovanie digitálnych mien.