Medzinárodná asociácia dôveryhodných aplikácií Blockchain (INATBA) – oficiálne vznikla 3. apríla v Bruseli a zahŕňa SWIFT, IBM, Ripple a približne 100 ďalších spoločností a organizácií.

Ako iniciatíva Európskej komisie je INATBA „globálnym fórom viacerých zainteresovaných strán“ vytvoreným na to, aby „priemysel, startupy, medzinárodné organizácie, regulačné orgány, občianske združenia a orgány pre tvorbu noriem podporovali technológiu blockchain a distribuovaných ledger technolódií (DLT). ), aby sa zahrnuli medzi hlavné oblasti a rozšírili vo viacerých sektoroch, “uvádza tlačová správa.

Ďalšími členmi sú banky ako Barclays a BBVA, poradenská spoločnosť Accenture a francúzska kozmetická spoločnosť L’Oreal. Zúčastňujú sa aj startupy Blockchain, ako napríklad vývojové štúdio ethereum ConsenSys AG, technologická firma blockchain, Bitfury, firma Blockchain R3, výrobca krypto hardvérových peňaženiek Ledger a vývojári krypto protokolov IOTA.

S cieľom dosiahnuť svoje poslanie združenie „vytvorí rámec, ktorý podporuje spoluprácu verejného a súkromného sektora, konvergenciu právnych predpisov, právnu predvídateľnosť a zabezpečuje integritu a transparentnosť systému.“ Okrem toho vytvorí usmernenia  špecifikácie pre blockchain a distribuované ledger aplikácie.

Na tomto vystúpení vystúpili viacerí úradníci Európskej komisie vrátane komisárky pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Mariya Gabriel, ktorá vystúpila s hlavnou témou.

Carlos Kuchkovsky, šéf výskumu a vývoja spoločnosti BBVA pre nové digitálne podnikanie, minulý rok hovoril o združení, pričom poznamenal, že by mohol zohrávať dôležitú úlohu pri rozvoji osvedčených postupov a štandardov v oblasti blockchain.Toto je posledná iniciatíva Európskej komisie na podporu prijatia technológie blockchain. V minulom roku vytvorila Európske partnerstvo Blockchain (EBP) s 22 členskými krajinami na podporu poskytovania cezhraničných digitálnych verejných služieb pomocou blockchainu. Komisia vo februári takisto vytvorila observatórium a fórum EÚ pre blockchain.