Decentralizovaný prehliadač Brave je teraz predvoleným prehliadačom na telefóne od hlavného výrobcu smartfónov HTC, informovala spoločnosť CNET 10. decembra.

Spoločnosť HTC, ktorá bola založená v roku 1997, je taiwanský výrobca spotrebnej elektroniky, ktorý bol na konci roka 2010 popredným dodávateľom smartfónov v USA podľa spoločnosti TechCrunch. Trhový podiel spoločnosti začal klesať, keď v roku 2014 zaostal na trhu s Apple, Samsung a LG s približne šesť percentným podielom na trhu v USA. V roku 2017 spoločnosť HTC vlastnila 2,3 percentný podielu na trhu smartfónov, zatiaľ čo v roku 2018 údajne kontrolovala menej ako pol percenta.

Brave – open-source blockchain-poháňal prehliadač, ktorý blokuje reklamy a webové stránky tracker – bude údajne  predinštalovaný na HTC Exodus 1, ďalej len “prvý natívne blockchain telefón” s podporou viacerých kryptomien vrátane Bitcoin (BTC) a ethereum (ETH). Nadchádzajúci projekt HTC Exodus 1 bol pôvodne vyhlásený v máji 2018.

Brendan Eich, spoluzakladateľ Brave a skôr Mozilla, oznámil partnerstvo s HTC v tweetu na 8. decembra, hovorí, že “Sme veľmi radi, že máme @Brave ako predvolený prehliadač a že môžeme spolupracovať s HTC na ich Exodus telefóne. “

Starší prehliadač používa základné upozornenia (BAT), ktoré posielajú platby inzerentov spoločnosti Brave a jej používateľom a následne sa môžu použiť na zaplatenie prémiového obsahu. V júni 2017 Eich získal počas 30 sekúnd 35 miliónov USD počas pôvodnej ponuky BAT na mince (ICO).

Minulý mesiac dodávateľ elektroniky zameraný na bloky SIRIN Labs spustil svoj prvý smartfone založený na blokoch nazvaný FINNEY. Na základe operačného systému SIRIN OS Android a SIRIN s otvoreným zdrojovým kódom SIRIN ponúka telefón FINNEY kryptografickú peňaženku chladného ukladania a poskytuje šifrovanú komunikáciu.

Taktiež toto leto prehliadač Opera pre Android oznámil spustenie súkromnej beta verzie, ktorá bude obsahovať zabudovanú kryptografickú peňaženku. Krypto peňaženka operačnej siete bude podporovať programovacie rozhranie aplikácie Ethereum Web3 (API) a bude integrovaná s “predvoleným WebView”.