Vlády, univerzity, energetické spoločnosti, veľké firmy sa stali obeťami komplikovaných hackov. V tomto roku 75% generálnych riaditeľov a členov predstavenstva vymenuje kyberbezpečnosť a technologické akvizície za svoje najvyššie priority. Rozsiahle riešenia založené na blockchaine sú navrhované ako najlepšie návrhy na zabezpečenie bezpečnosti.

V poslednej dobe sa NASA rozhodla zaviesť technológiu blochchain, aby sa zvýšila kybernetická bezpečnosť a zabránilo odopretiu služby a iným útokom na letové prevádzky.

Je zrejmé, že blokchain technológia sa objavuje ako veľmi životaschopná technológia, pokiaľ ide o ochranu podnikov a iných subjektov pred kybernetickými útokmi. Tu sú štyri sľubné prípady použitia.

1. Decentralizované riešenia pre ukladanie dát

Údaje sa stávajú cennejšou menou. Spoločnosti zhromažďujú veľa citlivých údajov o svojich zákazníkoch. Bohužiaľ, tieto údaje sú tiež atraktívne pre hackerov. Jedna z najpohodlnejších vecí, ktorá sa robí pri počítačových zločinoch, je uložiť všetko na jednom mieste. Je to trochu ako ukladanie všetkých peňazí a šperkov doma v šperkovnici. V prípade krádeže, zlodej jednoducho zobere šperkovnicu a úspory sú odcudzené.

Bohužiaľ, podniky stále používajú centralizované úložné priestory, pokiaľ ide o údaje. Zdá sa však, že sa to pomaly mení. Rozširujúce riešenia založené na blokchaine získavajú popularitu. Napríklad dátový cloud Apollo (vyvinutý tímom Apollo Currency) umožňuje používateľom archivovať dáta v blokoch a udeliť povolenie na prístup k tretím stranám. Kriptografický prístupový kľúč môže byť kedykoľvek zrušený, čím sa ďalej znižuje riziko porušenia. Vďaka decentralizovanej povahe blockchain technológie, hackeri už nemajú jediný bod vstupu, ani nemôžu pristupovať k celému úložisko dát v prípade, že by sa dostali dovnútra. Táto funkcia je jeden z hlavných dôvodov, prečo podniky teraz zvažuje blockchain ako riešenie ochrany osobných údajov.

2. Bezpečnosť internetu

Hackeri často získavajú prístup k systémom tým, že využívajú slabé miesta v okrajových zariadeniach. Patria sem rutre a switche. Teraz sú tiež zraniteľné iné zariadenia, ako sú inteligentné termostaty, zvončeky, dokonca aj bezpečnostné kamery.

Technológia Blockchain môže byť použitá na ochranu systémov a zariadení pred útokmi. Podľa Josepha Pindara, spoluzakladateľa dôveryhodnej aliancie IoT, blokchain môže poskytnúť  zariadeniam internetu  “smarts”, aby mohli prijímať bezpečnostné rozhodnutia bez spoliehania sa na ústredný orgán. Napríklad zariadenia môžu vytvárať skupinový konsenzus týkajúci sa bežných udalostí v rámci danej siete a uzamknúť akékoľvek uzly, ktoré sa správajú podozrivo.

Technológia Blockchain môže tiež chrániť všetky výmeny dát, ktoré sa dejú medzi zariadeniami internetu. Môže byť použitý na zabezpečenie bezpečného prenosu údajov v reálnom čase a zabezpečenie včasnej komunikácie medzi zariadeniami umiestnenými na vzdialenosti od tisíc kilometrov. Navyše bezpečnosť blokchain znamená, že už neexistuje centralizovaná autorita, ktorá kontroluje sieť a overuje údaje. Zastavenie útoku by bolo oveľa ťažšie (ak je to možné).

3. Bezpečnejší DNS

DNS je z veľkej časti centralizovaný. Výsledkom je, že hackeri môžu narušiť spojenie medzi názvom webovej lokality a adresou IP a spôsobiť zmätok. Môžu zarábať na webových stránkach, smerovať ľudí na podvodné webové stránky alebo jednoducho robiť webové stránky nedostupné. Môžu tiež spárovať DNS útoky s útokmi DDoS, aby sa webové stránky úplne nepoužili dlhší čas. Súčasným najefektívnejším riešením týchto problémov sú záznamy a umožňujú v reálnom čase upozornenia na podozrivé aktivity.

Systém založený na blokchaine môže zaistiť bezpečnosť ešte o krok ďalej. Pretože je to decentralizované, pre hackerov by bolo oveľa ťažšie nájsť a využívať jednotlivé body zraniteľnosti. Informácie o vašej doméne môžete uložiť bez rozdielu na distribuovanú ledger a pripojenie môže byť napájané nezmeniteľnými smart zmluvami.

4. Implementácia zabezpečenia v súkromných správach

Keďže obchod sa stáva populárnejší, pri týchto výmenách údajov na sociálnych médiách sa od zákazníkov zhromažďuje veľa meta údajov.

Zatiaľ čo veľa systémov na odosielanie správ používa šifrovanie typu end-to-end, ostatné začínajú používať blokchain, aby tieto informácie zabezpečili. V súčasnosti väčšina aplikácií na odosielanie správ neobsahuje štandardnú sadu bezpečnostných protokolov a jednotný rámec rozhrania API, ktoré umožňujú komunikáciu “cross-messenger”. Vznikajúce bezpečné blokchain komunikačné ekosystémy riešia túto problematiku a pracujú na vytvorení nového systému jednotnej komunikácie. Blockchain je skvelé riešenie, pretože zabezpečuje všetky výmeny dát a umožňuje prepojenie medzi rôznymi platformami pre zasielanie správ.