Robert Kiyosaki, autor svetoznámeho bestselleru Bohatý otec, chudobný otec, tvrdo skritizoval anonymného zástancu zlata, ktorý napadol Bitcoin stratégiu spoločnosti MicroStrategy. Kiyosaki nazval túto osobu “krikľúňom” a “pokrytcom” za útoky na generálneho riaditeľa MicroStrategy Michaela Saylora.

Kiyosaki podporuje Bitcoin a Michaela Saylora

Prostredníctvom sociálnej siete X (Twitter) sa Kiyosaki postavil na stranu Saylora, ktorý investuje miliardy dolárov z firemných rezerv MicroStrategy do Bitcoinu. Kritici tvrdia, že tieto peniaze mali byť radšej použité na kúpu zlata. Kiyosaki však označil Saylora za génia a priznal, že sám kopíruje jeho investičné taktiky.

https://x.com/theRealKiyosaki/status/1860158537936113938?t=YOhVvUQms-rG2-RezoNM7Q&s=19

„Myslím si, že Michael Saylor je génius. Sledujem jeho taktické investovanie do Bitcoinu – samozrejme, nie v takej obrovskej finančnej mierke ako on – ale vďaka tomu som ja aj zamestnanci mojej firmy bohatší a majú istotu v týchto zradných ekonomických časoch,“ napísal Kiyosaki.

Zároveň zdôraznil, že stále investuje do zlata a striebra. Podľa neho však najväčším problémom nie sú kryptomeny ani drahé kovy, ale „falošné doláre“ tlačené Federálnou rezervou (Fed).

„Bitcoin, zlato aj striebro – všetko má svoje miesto“

Kiyosaki, ktorý už dlhodobo varuje pred ekonomickým kolapsom, vyzval investorov, aby sa nehávali o to, do čoho majú investovať. Tvrdí, že kombinácia Bitcoinu, zlata a striebra je optimálnym riešením. Kritika na adresu Saylora však označil za zbytočnú a poznamenal, že „zatiaľ čo zlatý krikľúň kritizuje, Donald Trump, ktorého Kiyosaki nazýva prvým Bitcoinovým prezidentom, robí Ameriku opäť bohatou.“

MicroStrategy pod paľbou kritiky

MicroStrategy, ktorá od roku 2020 masívne investuje do Bitcoinu, čelí rôznym názorom. Na jednej strane má podporu Kiyosakiho a mnohých investorov, na druhej strane čelí ostrej kritike, najmä od ekonóma Petra Schiffa. Schiff označil Bitcoinovú stratégiu firmy za riskantnú a tvrdí, že v prípade recesie by MicroStrategy mohla byť nútená svoje Bitcoiny odpredať.

Schiff obvinil Saylora z hazardovania s peniazmi investorov a jeho kroky nazval Ponziho schémou. Tvrdí, že ak MicroStrategy nebude môcť predávať viac akcií, bude musieť dumpovať svoje Bitcoiny na trhu.

Napriek týmto kontroverziám sa MicroStrategy darí. Akcie firmy zažívajú rast a v roku 2024 patria medzi najvýkonnejšie na trhu. Firma tým inšpiruje ďalšie spoločnosti, aby zvážili podobný prístup.

Záver

Robert Kiyosaki ukazuje, že svet investovania nie je čierno-biely. Zatiaľ čo jedni veria v silu zlata, iní vidia budúcnosť v Bitcoine. Podpora Michaela Saylora zo strany Kiyosakiho však dokazuje, že Bitcoin si aj medzi tradičnými investormi získava rešpekt. Kto bude mať nakoniec pravdu? Iba čas ukáže.