- Goldman Sachs má v blízkej budúcnosti zaviesť stabilnú krypto mincu
- Banka už od roku 2018 používa vo svojom slovníku pojem krypto
Podľa Matthew McDermotta, globálneho vedúceho spoločnosti v oblasti digitálnych aktív, môže spoločnosť Goldman Sachs čoskoro predstaviť vlastnú stabilnú krypto mincu.
McDermott v rozhovore s CNBC vysvetlil, že firma „skúma obchodnú životaschopnosť vytvorenia digitálneho tokenu fiat“. Inými slovami, Goldman Sachs uvažuje o stabilnom krypto mince, ktorá je viazaná na americký dolár alebo podobnú národnú menu.
Kontext naznačuje, že token bude postavený na blockchaine alebo na distribuovanej knihe, ako napríklad Ethereum ekosystém. McDermott sa zasadzuje za „finančný systém, v ktorom sú všetky aktíva a pasíva pôvodom blockchainu.“ Ďalej je v projektovom tíme Oli Harris, zamestnanec JP Morgan, ktorý predtým pracoval na blockchaine Kvora.
Ďalšie aktivity spoločnosti Goldman Sachs
Spoločnosť Goldman Sachs v minulosti viedla ďalšie úsilie v oblasti blockchainu. Goldman Sachs „sleduje … vývoj kryptomenového trhu, ako sa vyvíja,“ objasnil minulý rok generálny riaditeľ David Solomon.
Spoločnosť Goldman Sachs tiež podporila niekoľko firiem v oblasti kryptomeny, vrátane spoločností Circle a BitGo.
Stabilné mince prevádzkované bankou
Ostatné veľké finančné inštitúcie už zaviedli svoje vlastné stabilné mince. JP Morgan predstavila mincu JPM v júni 2019, zatiaľ čo Signature Bank uviedla Signet v roku 2018. Wells Fargo tiež začal testovať svoju vlastnú stabilnú mincu v septembri 2019.
Pretože bankové stabilné mince sú zamerané na inštitucionálnych používateľov, nie je jasné, či bude široká verejnosť niekedy používať mince. Goldman Sachs sa dištancovala od verejného obchodovania s kryptomenami a označila tento trh za bublinu porovnateľnú s tulipánovou mániou a dobou dot-com.
Medzitým sú všeobecní krypto investori často skeptickí voči stabilným krypto minciam prevádzkovaným bankami, pretože dávajú bankám silu na kontrolu transakcií, čo však popiera príčinu vzniká krypta, ba naopak bitcoin bol vytvorený ako nástroj pre decentralizáciu kde aj banky nebudú môcť zasahovať do manipulovania a tlačenia nových peňazí tak ako sa to deje aj dnes vo fiat prostredí.