Kolaps ekosystému projektu Terra spolu s natívnym tokenom LUNA a stablecoinom UST už možno považovať za jeden z najväčších historických momentov v tomto odvetví. Takéto katastrofy však možno nie sú až také nezvyčajné.
Podľa údajov spoločnosti Coingecko zaznamenalo minulý týždeň najmenej päť aktív považovaných za sľubné devalváciu o viac ako 90 % v porovnaní s ich All-Time High (ATH) – najvyššou cenou, akú mena dosiahla od vstupu na trh.
Zaujímavé je, že niektoré z najlepších digitálnych aktív z hľadiska trhovej kapitalizácie sa tiež takmer dostali na zoznam. Dogecoin (DOGE) stratil 88 % z ATH; Uniswap (UNI) zaznamenal pokles o 87 % a XRP (XRP) poklesol o 87 %.
Krypto Pád 1: Internet Computer (ICP)
Internet Computer token (ICP) mal v minulosti hodnotu 700 USD a teraz má hodnotu 8,37 USD. To znamená pokles o minimálne 98,8 %.

ICP je token švajčiarskej neziskovej organizácie Dfinity Foundation. Bol uvedený na trh v roku 2021 a okamžite nabral obrovskú dynamiku. Za necelé štyri dni sa dostala na pozíciu ôsmej najväčšej kryptomeny na svete.
Projekt od roku 2016 vyvíja Dfinity Foundation, organizácia, ktorej cieľom je vybudovať decentralizovaný a škálovateľný blockchain v cloude pre ukladanie dát a podporu aplikácií.
Na jej čele stojí nadšený podnikateľ z technologického priemyslu Dominic Williams a jej cieľom je vytvoriť verejný internet bez „pazúrov“ veľkých technológií, teda spoločností ako Google, Facebook či Amazon. ICP je token tejto siete.
Krypto Pád 2: Filecoin (FIL)
Filecoin dosiahol maximum 236,84 USD 1. apríla 2021. V súčasnosti je jeho kurz 8,94 USD, čo je pokles o 96 %.
Keď bol Filecoin spustený v roku 2017, vyzbieral rekordnú sumu v ICO. ICO znamená „počiatočná ponuka mincí“, čo je termín pre obdobie, počas ktorého projekt zbiera investície pred spustením. Dosahovala 257 miliónov dolárov, čím prekročila 232 miliónov, ktoré vyzbieral Tezos, čo bola doteraz maximálna dosiahnutá suma.

Medzi investorov patrili giganty ako Sequoia Capital, Andreessen Horowitz a Union Square Ventures.
Filecoin bol spustený s cieľom vytvoriť decentralizovanú sieť digitálnych úložísk, vďaka ktorým by si používatelia mohli efektívne prenajať dostupné miesto na disku. Na oplátku by dostali Filecoiny ako platbu.
Krypto Pád 3: EOS
Najvyššia cena EOS bola 22,71 USD a bola zaznamenaná 29. apríla 2018. Aktuálne má token hodnotu 1,39 USD. To znamená stratu 93,9 %.
Blockchainový projekt bol jedným z prvých „zabijakov Etherea“ a získal 4,2 miliardy dolárov v ICO. Po niekoľkých testovacích verziách bol oficiálne uvedený na trh v júni 2018.
Medzi podporovateľov patrili okrem iného britský manažér hedžových fondov Alan Howard, generálny riaditeľ spoločnosti Moore Capital Management Louis Bacon a spoluzakladateľ PayPal a Palantir Peter Thiel.
Eufória však rýchlo opadla. V júni minulého roka Block.one, kryptomenová spoločnosť stojaca za blockchainom EOS, súhlasila so zaplatením 27,5 milióna dolárov v hromadnej žalobe. Súviselo to s ICO v hodnote 4 miliárd dolárov.

Krypto Pád 4: dYdX (DYDX)
Kryptomena dYdX je token decentralizovanej burzy s rovnakým názvom. Na svojom vrchole mal hodnotu 27,86 USD a momentálne sa pohybuje okolo 2,21 USD, čo je pokles o 92,1 %.
Pokles hodnoty z ATH nastal v septembri 2021 a bol čiastočne spôsobený čínskym obmedzením obchodovania s kryptomenami. Počas tejto doby sa objem obchodov na burze naďalej zvyšoval a prekročil hranicu 10 miliárd dolárov.
Objem dYdX sa prudko zvýšil, čo odráža kroky čínskej vlády voči sektoru kryptomien. Čína predpokladala, že každá osoba alebo spoločnosť, ktorá umožnila obchodovanie s digitálnymi aktívami v tejto krajine, porušuje zákon.

Sprísnenie obmedzení znamenalo, že mnohé spoločnosti pôsobiace v tomto sektore, vrátane centralizovaných búrz, ktoré v krajine stále prevádzkovali mimoburzové transakcie, obmedzili a nakoniec ukončili svoje služby Číňanom. Výsledkom bolo, že táto skupina zákazníkov začala na trhu hľadať alternatívne riešenia, ako napríklad dYdX.
dYdX je decentralizovaná burza, čo znamená, že nedrží prostriedky používateľov. Transakcie sa uskutočňujú pomocou inteligentných zmlúv založených na Ethereu. Aby sa predišlo vysokým poplatkom za plyn v hlavnej sieti, dYdX používa riešenie vrstvy 2 od StarkWare.
Veľká rana pre token prišla v apríli tohto roku, keď Binance odstránila menový pár dYdX a Ethereum zo svojej platformy.
Krypto Pád 5: LooksRare (LOOKS)
LooksRare (LOOKS), natívny trhový token NFT s rovnakým názvom, dosiahol vrchol 20. januára tohto roku. V tom čase bola jeho hodnota 7,10 USD. V súčasnosti je to však len 0,64 USD, čo predstavuje pokles o 91 %.
LooksRare sa z ničoho nič objavil v prvom mesiaci roka a stal sa najväčším rivalom OpenSea, hlavného trhu s nevymeniteľnými tokenmi (NFT). O astronomických objemoch, ktoré mali údajne pochádzať z tejto platformy, však boli pochybnosti.
Došlo k prepieraniu peňazí medzi vlastnými peňaženkami. Zahŕňajú používateľov, ktorí kupujú a predávajú NFT medzi svojimi vlastnými peňaženkami, čím vytvárajú umelú ilúziu, že platforma spracováva veľké objemy.
Analytická spoločnosť CryptoSlam oznámila 31. januára, že identifikovala viac ako 8,3 miliardy dolárov ktoré boli prepraté, ktoré zahŕňali LooksRare. V konečnom dôsledku to viedlo k znehodnoteniu tokenu.
