Indická centrálna banka vydá digitálnu rupiu vo finančnom roku 2022-2023, ktorý sa začína 1. apríla.
Indická ministerka financií Nirmala Sitharaman uviedla, že zavedenie digitálnej rupie bude založené na „blockchaine a iných technológiách“.
India by bola jednou z najväčších svetových ekonomík, ktorá by zaviedla takzvanú digitálnu menu centrálnej banky (CBDC), ak sa bude držať svojich plánov a bude nasledovať kroky Číny, ktorá testuje digitálny jüan.

Indická centrálna banka spustí digitálnu verziu rupie v budúcom finančnom roku, uviedol v utorok indický minister financií.

„Zavedenie digitálnej meny centrálnej banky bude impulzom a veľkým impulzom pre digitálnu ekonomiku,“ povedala Nirmala Sitharamanová, keď predložila ročný rozpočet krajiny. “Digitálna mena tiež povedie k efektívnejšiemu a lacnejšiemu systému riadenia meny.”

Reserve Bank of India zavedie digitálnu rupiu vo finančnom roku 2022 – 2023, ktorý sa začína 1. apríla.

Sitharaman neuviedla žiadne podrobnosti o tom, ako bude digitálna rupia fungovať alebo ako bude vyzerať, ale uviedla, že bude zavedený „pomocou blockchainu a iných technológií“.

Blockchain odkazuje na technológiu, ktorá bola pôvodne vytvorená popri bitcoine, no definícia sa odvtedy vyvinula, keďže jej aplikácie sa posunuli za hranice kryptomien.

India by bola jednou z najväčších svetových ekonomík, ktorá by zaviedla takzvanú digitálnu menu centrálnej banky (CBDC), ak sa bude držať svojich plánov.

Čína pracuje na digitálnej verzii svojho jüanu od roku 2014 a je najďalej, pokiaľ ide o globálne spustenie CBDC.

Počas posledných dvoch rokov Čínska ľudová banka vykonávala skúšky vo forme lotérií, kde sa občanom v určitých mestách rozdávajú digitálne jüany, aby ich mohli minúť. Nedávno sa centrálna banka rozhodla rozšíriť používanie digitálneho jüanu. Čína ešte nespustila svoju digitálnu menu na celoštátnej úrovni a nemá na to žiadny časový plán.

Inde Japonsko skúma svoj vlastný CBDC a americký Federálny rezervný systém minulý mesiac zverejnil štúdiu o digitálnom dolári, ale nezaujal pevné stanovisko k tomu, či ho vydá.

Zatiaľ čo India tlačí dopredu s digitálnou rupiou, pokúsila sa zaujať tvrdší postoj ku kryptomenám ako bitcoin a momentálne pracuje na regulácii pre tento sektor.

V utorok Sitharaman povedala, že príjem z prevodu virtuálnych digitálnych aktív by sa mal zdaniť sadzbou 30 %.